Kontakty

Logo knihovny

W. Churchilla 3
Ústí nad Labem
400 01

tel.: 475 209 126 (lidová část)
tel.: 475 220 811 (vědecká část)
fax: 475 200 045
SMS: 733 121 808
IČO: 00083186
e-mail: knihovna@svkul.cz
www: http://www.svkul.cz/

další kontakty

kalendář akcí

březen

POÚTSTČTSONE
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Doporučujeme

Ptejte se knihovny

Systém Kramerius

Kramerius4

Wifi logo

Webarchiv logo

rozhovory s knihovníky

Prvním knihovníkem, který bude zodpovídat dotazy našich čtenářů v rámci mini série "rozhovorů s knihovníky", je vedoucí vědecké půjčovny paní Ludmila Makovská. Můžete se ptát na cokoliv, co vás zajímá ohledně knihovny a jejího fungovaní. Své dotazy můžete zasílat na e-mail rozhovory@svkul.cz.

Ludmila Makovská
Foto1

vystudovala střední knihovnickou školu v Brně. Od září 1978 pracovala v Krajské knihovně Maxima Gorkého v Ústí nad Labem (dnešní Severočeská vědecká knihovna) na pobočce Severní Terasa a od roku 1986 jako vedoucí ústřední půjčovny vědecké. Poté následovala dvouletá přestávka, kdy pracovala v JZD Slušovice. Od roku 1990 opět pracuje na pozici vedoucí ve vědecké půjčovně Severočeské vědecké knihovny. Sama o sobě říká, že má ráda lidi a čtenáře ještě víc. Je velkým knihovnickým patriotem a má ráda nové věci, které usnadňují život a otevírají poznání. Ve svém volném čase energii dobíjí především sportem.

Kde a jak se zrodilo Vaše přání či úmysl stát se knihovnicí?
Jen jsem zjistila, že existují knihy, už jsem chtěla pracovat s knihou. Dokonce už od 4 let jsem malovala, pak psala a vydávala knihy vlastním nákladem.

Máte nějaké rodinné knihovnické tradice?
Knihovnické ne, ale tatínek byl vedoucí Kulturního domu (dříve Závodní klub Nářadí n.p.) a vedl dechovku Zborovanka. Maminka hrála ochotnické divadlo a zpívala v kostelním sboru.

Zažila jste nějaké hodně složité situace se čtenáři?
Každý čtenář je originál. Někteří se přijdou vypovídat, někteří si přijdou zanadávat, někteří nemluví vůbec, ale 99,9% jsou čtenáři "skvělí".

Když jste dočasně opustila knihovnickou práci, táhlo Vás to opět nazpátek?
No jejéj! Chodila jsem do knihovny stále jako čtenář a pomáhala jsem čtenářům s vyhledáváním. Oba moje opušťáky jen prospěly v mé další knihovnické práci. Letos je to 17. září 33 let, co jsem v této knihovně (mínus 2 roky mimo obor).

Co patří k Vašim koníčkům?
Knihy, sport, divadlo, kino, obrázky, kytičky a šampaňské.

Co se Vám na Vaší práci líbí nejvíce?
Knihy, lidé, různorodost.

Druhým knihovníkem, který bude zodpovídat dotazy našich čtenářů v rámci mini série "rozhovorů s knihovníky", je vedoucí lidové půjčovny paní Zuzana Švehlíková. Můžete se ptát na cokoliv, co vás zajímá ohledně knihovny a jejího fungovaní. Své dotazy můžete zasílat na e-mail rozhovory@svkul.cz.

Zuzana Švehlíková

je absolventkou Střední všeobecně vzdělávací školy – humanitní větev v Ústí nad Labem. Po ukončení studia byla nejdříve zaměstnána v Odborovém domě kultury pracujících Ústí nad Labem, poté u ČSA Praha Ruzyně, dále na Krajském středisku státní památkové péče a ochrany přírody Ústí nad Labem. Od r. 1981 působí v Severočeské vědecké knihovně (dříve Krajská knihovna Maxima Gorkého) Ústí nad Labem. V září tohoto roku oslavila 30 let práce v naší knihovně. Zde postupně pracovala jako sekretářka bývalého ředitele Ladislava Zoubka, jako vedoucí pobočky Všebořice a od r. 1996 jako vedoucí Lidové půjčovny. Již od dětství velice ráda četla a to jí zůstalo dodnes. Mezi její nejoblíbenější knihy patří Saturnin, Vejce a já, Co život dal a vzal a Kámen a bolest. Práce v knihovně jí velice těší a uspokojuje. Ráda pracuje s knihami a se čtenáři. Miluje, když jsou knihy čisté, voňavé a čtenáři slušní, spokojení a usměvaví.

tipy hudebního odd.

Pí a jeho život Planeta oceán Twilight sága Zabiják Joe Zabít tiše Země bez zákona Anna Karenina Divoši Kletba z temnot Na divoké vlně

Mapa webu    RSS    © Severočeská vědecká knihovna    Poslední aktualizace: 30. 10. 2013 13:29